Пам’ятки Карпат

Достопримечательности Карпат

Вас цікавить, які в Карпатах пам’ятки? Спеціально для гостей готелю «Коруна» в селі Татарів ми вирішили зібрати найцікавіші та найкрасивіші місця, які варто відвідати кожному. Можете навіть не сумніватися, у Карпатах що подивитися завжди буде.

Цей край славиться не тільки природними пам’ятками, але і багатою культурною та історичною спадщиною. Пам’ятки Карпат влітку, восени, взимку та навесні виглядають по-різному. Тому радимо завітати до нас в кожну з пір року.

 

Гора Говерла

Хребет Чорногора – головна ландшафтна частина та популярний экскурсійний об’єкт на території української частини Карпатських гір. Кожен рік сюди приїздять десятки тисяч туристів не тільки з України, але і з найближчих країн-сусідів. Альпіністи, екстремали, вчені, звичайні туристи – Говерла манить кожного, адже це важлива пам’ятка Карпат.

Говерла – офіційно найвища вершина України, висота якої – 2061 метр. Також зовсім поруч знаходиться ще чотири вершини висотою понад 2000 м. З угорській мові назва головної вершини нашої країни перекладається як Сніжна гора. Її верхівка насправді вкрита снігом, інколи навіть влітку.

На самому вершечку знаходиться невеликий плаский майданчик. Завдяки цьому кожен, хто зможе пройти весь шлях, у якості винагороди отримає чудову можливість побачити всю велич Карпатських гір. Звідси відкривається дивовижний краєвид, який змусить затамувати подих.

Правильна конусоподібна форма – одна з головних особливостей Говерли. Її схили вкриті слідами плейстоценового заледеніння. Узимку потрібно бути особливо обережним, оскільки нерідко тут трапляються лавини. Поряд із підніжжям знаходиться притока Прута та красивий водоспад. Гора знаходиться на території Карпатського заповідника, про який піде мова далі.

Попереджаємо, що дістатися туди за допомогою підйомника не вийде, оскільки його тут немає. Деякі схили нелегко здолати навіть в умовах сприятливої літньої погоди. У середньому підйом займає до двох годин.

Говерла знаходиться всього у 25 км від готелю «Коруна». Якщо вас цікавлять в першу чергу в Карпатах пам’ятки, радимо почати саме зі знаменитої вершини.

Гора Говерла

Карпатський національний природний парк

Карпатський національний природний парк – один із найбільш великих і важливих парків по всій Україні. Загальна площа природного заповідника – 50495 гектарів. Із них парку належить 38583. Основна частина знаходиться на висоті 500-2000 метрів над рівнем моря.

Усю територію заповідника вкривають букові, хвойні, смерекові, вільхові та мішані ліси. Офіційно різноманіття рослин у природному парку нараховує понад 1260 різновидів, 80 з яких занесені до Червоної Книги України. Тож якщо ви шукаєте, що подивитися в Карпатах, погляньте, наскільки вражаючою може бути незаймана природа.

Недивно, що в таких лісах багатий тваринний світ. Головна особливість – комахоїдні, рукокрилі та гризуни. Хижаків та парнокопитних менше, але вони також присутні.

Туристи нерідко зустрічають рись, видру, борсука та інших тварин в їх природному середовищі.

Познайомитися з парком можна, обравши один з 48 туристичних маршрутів. Передбачені стаціонарні пункти. Є спеціальні стежки екологічного та пізнавального призначення. Зелений туризм тут дуже розвинутий.

Карпатський національний природний парк

Історія та архітектура

Пам’ятки Карпат – це велика кількість замків, церков, храмів, костелів та інших будівель. Історія залишила унікальну культурну та історичну спадщину, яка сьогодні перетворилась в важливі туристичні центри. Куди варто завітати гостям готелю «Коруна»?

Пнівський замок

Пнівський замок за час свого існування встиг побачити безліч важливих історичних подій. Такі укріплення масово будували в період, коли Галицько-волинське князівство почало розсипатись на частини під натиском монголо-татарської орди. Потім прийшли поляки, які зуміли захопити місцеве населення і підкорити Галичину.

Пнівський замок у свій час мав важливе стратегічне розміщення. Зовсім поруч проходили торгові шляхи. Споруда використовувалась в якості прикриття входу в гори. Завдяки вдалому місцезнаходженню тут була створена митниця.

У 1662 році була збудована Станіславська твердиня. До цього моменту Пнівський замок був найбільшою якісно спланованою та продуманою в усіх сенсах фортифікаційною спорудою. Фундаментом для нього служив природний пагорб.

Для будівництва були використані великі тесані брили. Із внутрішньої сторони стіни викладені червоною цеглою. Мури будувалися в першу чергу в якості оборонного об’єкта, через що їх товщина подекуди сягає 1 метра. Зовнішня стіна була ще масивнішою – 1,8 метри у товщину.

Замок безліч разів випробовувався на міць. Чужоземні феодали жорстоко утискали українців. Нестерпний гніт змушував народ протестувати та братися за вила. Так зародився рух опришків. Пнівська твердиня вперше була захоплена Степаном Буклашкою та його соратником Гринею Кардашом у 1621. Замок був частково зруйнованим. У 1648 році його сильно пошкодив Семен Височан зі своїм повстанським загоном.

Із часом твердиня почала занепадати. Постійні перебудови, нові торгові шляхи, передова військова техніка та інші фактори призвели до того, що від початку XIX сторіччя ці стіни пустують. Проте атмосфера минулих літ чудово збереглася. Шукаючи, що подивитися в Карпатах, зверніть увагу на Пнівську фортецю та її славетну історію.

Пнівський замок

Костел в Делятині

У XIX сторіччі в Делятині мешкали і працювали працівники з Польщі та Німеччини. Щоб задовольнити їх духовні потреби, місцева влада вирішила збудувати римсько-католицький костел Святого Франциска. Перед початком Першої світової війни в Делятин навіть приїхав імператор Австро-Угорщини, який заклав золоті дукати в усі кути фундаменту.

Добудовували костел за часів, коли Делятин став частиною Польщі. Традиції того часу сприяли тому, що сучасний костел вдало імітує романо-готичний стиль. У довжину ця вузька та висока споруда сягає понад 30 м. Фасад закінчує висока фортеця.

Після закінчення Другої світової війни будівля використовувалася радянською владою в якості складського приміщення, кузні та лісокомбінату. Потім споруда почала занепадати. Завдяки старанням та сприянню видатного історика Михайла Клапчука костел визнали історичною пам’яткою. У 1995 костел в Делятині був повністю відновлений, після чого в ньому розпочалася церковна служба.

Костел в Делятині

Найцікавіші місця в Карпатах

Карта пам’яток Карпат складається з величезної культурної спадщини. Окремо слід виділити красу природи, яка довгі роки продовжує вражати людей. Якщо вас цікавить справжня гуцульська архітектура, обов’язково відвідайте місця, про які ми розповімо.

Іллінська церква в Яремче

Церкву Святого Пророка Іллі побудував місцевий майстер Іван Яворський у 1937 році. Церква увійшла до комплексу Студійного чоловічого монастиря під заступництвом Святого Іллі.

Споруда була побудована у кілька ярусів у вигляді хреста. Це класичний зразок архітектури Гуцульщини. Під час будівництва не був використаний жоден цвях. Усередині ви побачите дивовижний овальний іконостас, створений за допомогою технології випалювання та прикрашений різьбою.

Після закінчення Другої світової війни розпочалися репресії проти місцевого духовенства. Як наслідок, монастир був зруйнований, а монахів ховало у себе місцеве населення. Кілька разів місцева влада намагалася розібрати церкву. Проте релігійні традиції гуцулів завадили ввести ці вказівки в дію. На початку 1990 року Іллінська церква повністю відреставрована.

Іллінська церква в Яремче

Церква Іоанна Милостивого

Іоанн Милостивий прославився завдяки своєму доброму та чуйному ставленню до людей. Церква на честь святого була збудована в далекому 1663 році і сьогодні знаходиться в Яремче.

Церква Іоанна Милостивого – це яскравий приклад того, як виглядає гуцульська сакральна архітектура. Будівля збудована у формі хреста. Сьогодні старовинний дах замінений сучасним металевим. Свого часу будівля вважалася однією з найяскравіших в радіусі 100 кілометрів.

У Карпатах цікаві місця знаходяться майже на кожному кроці. Проте Церква Іоанна Милостивого, як приклад старовинної гуцульської архітектури, заслуговує на особливу увагу.

Церква Іоанна Милостивого

Манявський скит та Хресто-Воздвиженський монастир

Манявський скит був збудований у далекому 1608 році. Саме тоді він вперше згадується в літописах. Заснували його монахи Йов Княгинецький та Іван Вишенський. У свій час монастир підпорядковувався константинопольським патріархам. Колись тут знаходилась величезна бібліотека з друкованими книгами.

У 1620-1621 навколо монастиря будуються оборонні стіни та три вежі. Проте це не завадило турецькій армії в 1676 році зруйнувати фортецю. Відновити споруду вдалося лише через 5 років.

Монастирський комплекс – це кам’яні та дерев’яні споруди, які з усіх боків оточують вежі та бійниці. Тогочасні будівельники вдало використали гірський рельєф та збудували надійні фортифікації. З трьох боків монастир омивають річки. Свого часу люди тут не тільки молилися Богу, але і ховалися від татарських набігів. Радимо завітати сюди, якщо вас дійсно цікавлять в Карпатах цікаві місця.

Манявський скит та Хресто-Воздвиженський монастир

Водоспади та озера

Обговорюючи карту пам’яток Карпат, не згадати про легендарні карпатські водойми було би просто неможливим.

Манявський водоспад

Манявський водоспад вважається найбільш високим та живописним серед карпатських. Вода безперервно стікає кількома каскадами з висоти близько 20 метрів. Пам’ятка оточена багатовіковим хвойним лісом, який своїми гілками не дає сонячному промінню дістатися до неї. Це створює дивовижну містичну атмосферу.

Поруч з водоспадом знаходиться невелике озеро. Місцеві жителі вірять в те, що його води здатні омолодити. Недарма ще за язичницьких часів тут проводилися різноманітні обряди.

У Карпатах цікавого місця дістатись не так просто, як хотілося би. Так і з манявським водоспадом. Для початку вам доведеться 2 кілометри йти пішки. Кілька разів треба перетнути річку Манявку. Але турист, який подолає всі перешкоди, отримає чудову винагороду.

Манявський водоспад

Водоспад Пробій

Пробій – повноводний, живописний та неймовірно популярний карпатський водоспад. Обов’язково позначте його у власній карті пам’яток Карпат. Знаходиться він посеред довгої ущелини в скелях. Дно ущелини – русло річки Прут. Її пороги закінчуються дивовижним водоспадом, висота якого перевищує 5 метрів.

Водоспад Пробій

Озеро Бребенескул

Озеро Бребенескул – високогірне українське озеро, знаходиться на висоті 1801 метр над рівнем моря. У довжину водойма сягає 134 м, у ширину – 44 м. Озеро неглибоке – максимальна глибина 2,8 м. Живлять Бребенескул атмосферні опади та ґрунтові води. Ви зможете навіть поплавати в його водах, оскільки воно вважається одним із найтепліших високогірних озер.

Багато гостів Карпатських гір їдуть сюди виключно заради цієї дивовижної водойми. Знаходиться вона всього у 32 км від готелю «Коруна», тож наші гості без проблем можуть дістатись до цього магічного місця. Яскраві враження гарантовані.

Озеро Бребенескул

Озеро Марічейка

Марічейка – ще одне високогірне озеро. Знаходиться у південній частині Карпатського національного парку. З’явилося воно внаслідок закінчення Льодовикового періоду. У довжину водойма сягає 88 м, а в ширину – 45. Проте найглибші його ділянки – усього 0,8 м. З усіх боків озеро оточують хвойні ліси. До речі, Бребенескул знаходиться зовсім поруч.

Густі ліси, які вистеляють гірські підніжжя, схили, вкриті альпійською та субальпійською рослинністю – прогулянка біля високогірних озер подарує безліч нових вражень.

Озеро Марічейка

Це далеко не всі місця, які варто відвідати в рамках свого відпочинку в готелі «Коруна». Карта пам’яток Карпат має набагато більше культурних та природних перлин. Якщо хочете побачити якомога більше, ви завжди можете поспілкуватися з адміністрацією. Ми з задоволенням розкажемо, куди варто навідатися.

Всі питання можете задати адміністратору по телефону

067 442-6000