Медовий Спас у Карпатах: традиції та звичаї місцевих жителів

2018-04-13 | koruna
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Loading...
Отправить на Pocket.

Зміст:

  1. Святкування Медового Спасу: традиції на свято Маковія

  2. Що ні в якому разі не можна робити на Медовий Спас?

  3. Як відсвяткувати Медовий Спас у 2023 році?

Медовий Спас (або Маковія, Спас на воді) – стародавнє свято, яке є одним з найважливіших для будь-якого віруючого жителя Карпат. Релігійні люди, які не пропускають жодного церковного богослужіння, знають, що на Маковія церква згадує про повстання захисників християнської віри.

Медовий фестиваль з нагоди Маковія

З цього дня православні християни починають збирати маковий урожай на своїх полях і пекти смачні макові пиріжки. А 14 серпня традиційно освячується вода в усіх карпатських водоймах. Цього дня люди купаються в ній, щоб зміцнити своє здоров’я. Вважається, що після 14 серпня не можна купатися в річках і озерах, адже вода в них стає брудною.

Макові пиріжки

Головний напій, який в обов’язково мав прикрашати святковий стіл, – це медовий збитень. Шкода, що сьогодні він вже не користується такою популярністю, адже мед і прянощі, які входять до його складу, зцілюють організм, покращують імунітет та здоров’я.

Збитень

Спас краще за все святкувати в «Коруні». Це готель в Татарові – селі, яке з усіх боків оточене горами та лісами та гарантує комфортне проживання.

Святкування Медового Спасу: традиції на свято Маковія

Перед початком Медового Спасу в Карпатах господині плели красиві яскраві букетики з різних лікарських трав. У них обов’язково мали бути вплетені голівки маку, ягоди калини, квіти календули, а також м’ята і рута. За традицією, матері відправляли своїх молодих дочок до церкви рано вранці. Після церковної служби дівчата святили букети квітів.

Маковійчик

Сплетений Маковійчик (букет) обв’язували яскравою червоною стрічкою. Його несли до церкви, щоб освятити, і залишали у себе в хаті. Маковійчик служив людям талісманом і оберегом. Такі букети прийнято було підвішувати над іконами. Вони захищали від злих духів і берегли урожай протягом усього року. Вищі сили приносили в карпатський дім спокій, а також здоров’я для всіх членів сім’ї.

Маковійчик

На свято Маковія було прийнято освячувати колодязі. Люди вірили, що Медовий Спас – найсприятливіший день, щоб це зробити.

Колодязь

Мак, освячений на це свято, було прийнято зберігати аж до Різдва, щоб приготувати з нього святкову кутю. За допомогою такого маку дівчина могла приворожити хлопця. Вважалося, якщо обсипати чоловіка маком, то він розлучиться з дівчиною тільки тоді, коли збере всі крупинки.

Макові зерна

Що ні в якому разі не можна робити на Медовий Спас

  • На свято Маковія категорично забороняється прибирати в будинку або займатися фізичною працею.
  • У цей день не прийнято влаштовувати великі застілля. В давнину люди вечеряли в тісному сімейному колі.
  • На Медовий Спас ні в якому разі не можна лаятися і голосно кричати. Вся негативна енергія обов’язково повернеться назад.
  • З цього свята починається великий Успенський піст. Тому в їжу можна вживати не всі продукти.
  • Вважається, що на Медовий Спас в останній раз можна скупатися в річці або іншій природній водоймі. Тому його ще називають Спасом на воді. Ластівки з цього дня починають відлітати на південь.

Медовий Спас

Як відсвяткувати Медовий спас у 2023 році?

Все просто: приїжджайте в Карпати, коли в церквах будуть освячувати мед нового врожаю. Також ви зможете взяти з собою букетик з макових голівок, м’яти, чебрецю та барвінку, який буде оберігати вашу сім’ю весь наступний рік.

По всіх карпатських містах проходять цікаві ярмарки. Завдяки традиції пригощати всіх медом ви дізнаєтесь, що таке справжній карпатський мед.

Медовий ярмарок

Ну і як можна на скуштувати приготованих страв з медом: каша, пиріг, коржі з пряниками, булки з маковою та медовою начинкою, квас. Цілюща сила меду не тільки зробить ваше здоров’я міцнішим, але і вилікує від багатьох захворювань.

Пиріг з медом

Радимо вам їхати на святкування в Татарів. Зовсім поряд знаходиться Буковель, де на свята традиційно проводиться безліч цікавих заходів. Так що не марнуйте час: плануйте поїздку заздалегідь та бронюйте місця вже сьогодні!

Готель «Коруна»

Всі питання можете задати адміністратору по телефону

067 442-6000