Головна сторінка Блог Як святкують Яблучний Спас у Карпатах: традиції та звичаї
Зміст:
Народні прикмети говорять про те, що Яблучний Спас у Карпатах – це передвісник початку осені. Зазвичай після цього свята ночі стають холоднішими. У народному календарі християн Яблучний Спас – це одне з перших свят урожаю, день, з якого, згідно з повір’ями, природа починала готуватися до осені і зими.
Слово «Спас» – це нагадування людям про Ісуса Христа, Сина Божого, який взяв на себе всі гріхи людства і таким чином врятував його від загибелі. В Успенський піст, незважаючи на його суворі правила, в Карпатах святкуються три великих християнських свята: Спас Яблучний, Медовий і Горіховий. Найперший Спас – це Медовий, його святкування в Карпатах припадає на 14 серпня.
Другий Спас святкують в Карпатах 19 серпня. Друга назва свята – Преображення Господнє. А 29 серпня в Карпатах святкується третій Спас, названий Горіховим. Так, згідно з церковною традицією, всі три свята в Карпатах символізують урожай: в ці дні в карпатських церквах прийнято освячувати божі дари – яблука, лікувальний мед, будь-які горіхи, а також виноград.
Якщо ви вирішили зустріти це свято в Карпатах, радимо завітати в готель «Коруна» в Татарові. Татарів – село, яке знаходиться в дивовижному місці, з усіх боків оточеному горами та лісами. Завдяки цьому тут тримається помірний клімат, немає сильного вітру, а повітря неймовірно чисте навіть за мірками Карпатських гір.
Святкується другий Яблучний Спас в Карпатах дев’ятнадцятого серпня. Це свято називають Преображенням Господнім. Преображення вважається одним з найбільш значущих свят в Карпатах не тільки в цій тріаді, а й в житті кожного християнина. Якщо зануритися в історію, то ми дізнаємось, що до середини XV століття 19 серпня в церковному календарі зазначеним не було.
Справа в тому, що до цих пір невідома точна дата народження Ісуса. Тому ніхто не може знати день, коли саме відбулось Преображення Христове. Якщо вірити стародавнім церковним джерелам, Син Божий перетворився на Фаворі за сорок днів до своєї смерті. Ісус повів своїх учнів на гору і там показав їм, хто він і яка Його роль. Таким чином, цей день ми мали би святкувати в лютому, але православна церква перенесла його на серпень.
У Яблучний Спас гуцули традиційно освячують в церквах виноград і яблука. До 19 серпня наші предки в Карпатах не їли цих фруктів, а тільки заготовляли їх і зберігали в льохах. Вважалося, що якщо батько померлої дитини з’їсть хоч одне яблуко до свята, то дитину позбавлять цих ласощів в раю.
На Яблучний Спас карпатські господарі та господині виходили зі своїх будинків пригощали яблучним пирогом і яблучками дітей, а також простих перехожих. Яблука подавалися жебраком, які просили милостиню перед церквою. З давніх-давен яблука починали споживати тільки після того, як їх скуштували жебраки і діти. У Карпатах вони вважалися символом сім’ї та здоров’я. Тому, підносячи яблуко чужим людям, їм і їхнім родинам бажали щастя та здоров’я.
Наші предки вірили в те, що саме на Спас в меді, яблуках і горіхах зосереджено найбільше сильної земної енергетики, саме в цей час овочі та фрукти заряджаються найпотужнішими цілющими властивостями, і вони передаються людині на благо і його здоров’я.
Три Спаса в Карпатах – це ті дні, коли ви можете побачити національні традиції і поласувати тим, що власноруч виростили та приготували місцеві жителі. Готель «Коруна» завжди радий вітати гостей, тому з задоволенням познайомить їх з карпатською культурою.
Всі питання можете задати адміністратору по телефону
067 442-6000
Всі права захищені 2020-2024 ©
Продовжуючи користуватися цим сайтом, ви згодні з умовами нашої політики використанняcookie файлів